4 maja 2021r. obchodzimy Światowy Dzień Astmy

Światowy Dzień Astmy obchodzony jest od 1998 roku w każdy pierwszy wtorek maja z inicjatywy organizacji medycznej Globalna Inicjatywa na Rzecz Astmy (ang. GINA). Główny celem obchodów jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej astmy oraz zapewnienie powszechnej opieki medycznej osobom zmagającym się z tą chorobą.

Przyczyny astmy nie są do końca znane. Najsilniejsze czynniki ryzyka jej rozwoju to połączenie predyspozycji genetycznych – wrodzona skłonność do alergii – z narażeniem środowiskowym na substancje i cząsteczki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne lub podrażniać drogi oddechowe. Należą do nich min: alergeny wewnętrzne (np. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych, pleśnie i grzyby), alergeny zewnętrzne (pyłki roślin), chemiczne substancje drażniące (np. w miejscu pracy) oraz zanieczyszczenie powietrza – zarówno w domu (dym tytoniowy, nieszczelne piece i kominki), jak i na zewnątrz. Astma alergiczna jest najczęstszą postacią tej choroby.

Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) chorych na Astmę jest ponad 235 mln osób. Rocznie umiera w związku z nią ok. 400 tys. osób.

Astma jest chorobą nieuleczalną, jednak stosując odpowiednie leki można ją kontrolować, a w wielu przypadkach ograniczyć objawy do minimum i prowadzić aktywny i normalny tryb życia.

 

Profilaktyką i diagnostyką astmy zajmuje się:

Poradnia alergologiczna, nr telefonu: 459 595 990

 

 

Astma